LHS nabídka

Shop

Lužický horský spolek pro vás připravil moderní trička s freestyle motivem Více…

Grosser Winterberg 556m

8. května 2010
Sraz: v 6:55 na vlakovém nádraží Nový Bor
Odjezd: 7:09 z Nového Boru do České Lípy, Děčína a Schmilky-Hirschmühle 9:23(D).
Dále přívozem do Schmilky a po turistických trasách na vrchol.
Návrat: 18:01 ze Schmilky-Hirschmühle do Nového Boru 19:56.
S sebou: pevnou turistickou obuv, jídlo a pití na den, Eura na zaplacení přívozu a možného občerstvení v hostinci na vrcholu.
Orientační cena: spoj vlakem pro jednu osobu z Nového Boru do Dolního Žlebu (zpáteční) = 131,- Kč + Dolní Žleb - Schöna (zpáteční) = 18,- Kč, celkem: 149,- Kč. Ovšem zakoupíme-li skupinovou jízdenku, konečná cena pro jednotlivce se snižuje. Dále je nutno připočítat cca 2x 20,- Kč za přívoz přes Labe.

Grosser Winterberg
Hotel a restaurace "Velký zimní kopec" je nejvýše postavenou usedlostí v Saském Švýcarsku, kousek nad Schmilkou. Hotel se nachází v zóně NP, což znemožňuje přístup dopravním prostředkům, ale hostům je zajištěn "dopravní servis" od parkoviště ve Schmilce. Z vrcholu kopce je nádherný výhled, při jasném počasí dohlédnete až k Drážďanům! Pro romantiky bude jistě zážitkem západ slunce nad Schrammstein. Budova ve švýcarském stylu byla postavena r. 1848, původně jako lovecký zámeček, koncem 19.stol., po přístavbě pravého postranního křídla, byl dům určen pro veřejnost, od této doby je budova využívána jako hotel s výletním lokálem. Jednou z předností jsou samozřejmě potraviny z regionu, pokud možno z biologicky pěstovaných plodin. Káva a čaj pochází ze vzdálených zemí. Vegetariáni i vegani nepřijdou zkrátka!
Zajímavosti: první veřejný hostinec se nacházel v přístavbě pravého křídla v 1.patře nad kuchyní. Zásobování G.Winterbergu bylo zajištěno koňskými povozy, obsluha bydlela přes letní sezónu v horních patrech. Vedle stájí byl i chlív, kde se chovala prasata a slepice. Zásoby byly skladovány ve dvoustěnném ledovém domku. Část mezi stěnami byla vždy na jaře vyplněna pilinami a bloky ledu z poblíž ležícího rybníku, které pak chladily domek po celé léto.
Lokalita: Schmilka
Přístupnost: Výškový rozdíl 450m po upravené cestě se dá se zvládnout po zelené turistické trase za necelou hodinku, zpět do Schmilky pak můžete sejít po červené tur. trase, kde cestou objevíte nádherné vyhlídky. (převzato z www.ceskosaske-svycarsko.cz)
Další info: www.grosserwinterberg.de