Instalace vrcholové schránky s knihou na Klíči

V sobotu 20. října 2007 proběhla první veřejná akce LHS - instalace turistické vrcholové schránky s knihou. Akce byla naplánována na pevný termín, tedy za jakéhokoli počasí. Přestože byla sobota velmi studená a sychravá, sešlo se nás dohromady dvacet pět.

Z Nového Boru jsme se vydali po červené turistické značce směrem na sedlo pod Klíčem a pak na vrchol. To již na vrcholu byla hustá mlha, padal sníh s děštěm a na teploměru, který je součástí schránky bylo pouhých xx st. C. Po dohodě a schválení ČUZK jsme, pro nás na nově natřený trigonometrický bod, nainstalovali se zrzlými prsty schránku. Pokřtili ji sektem a pod batohovou pláštěnkou jsme se jako první zapsali do knihy.

Nápad umístit schránku na Klíči jsem měl v hlavě již řadu let zpátky. Při mých pravidelných výstupem na Klíč mi tam něco chybělo a myslím, že nejen mě, jak dokazují mnozí, kteří již zaznamenali svůj výstup. Až letos jsem se s mým nápadem svěřil mému příteli Petru Fialovi a ten díky svým konexím, domluvil výrobu schránky u fy. Aust. Tímto jim také děkuji. Navrhl jsem, jak by měla schránka vypadat, včetně teploměru, musel jsem jít na vrchol změřit průměr trubky a výšku, do kterou bude schránka přidělána. Když byla schránka někdy ke konci léta hotova, hledal jsem vhodné datum na její instalaci během podzimu.


A když jsem o instalaci informoval svého dalšího přítele a spolupracovníka v o. s. Rodowitz Michala Kosinu, ten přišel s nápadem, abychom instalaci zahrnuli do právě vzniklého LHS. Nebyl jsem proti, ale jako oficiální sdružení, bylo mít třeba i oficiální souhlas CHKO a majitele trigonometrického bodu na Klíči. Od obou institucí jsme souhlas dostali a navíc, jak jsem se již zmínil výše, ČUZK mám i nově natřel tyč i s motýlkem.
Věřím, že kniha bude plnit dlouhou dobu svoji funkci, a jak jsme již při samotné instalaci zdůraznili, máme v plánu instalovat další schránky v Lužických horách. Sledujte proto naše internetové stránky.

Petr Mader, LHS

Kontakt

LHS

Lužický horský spolek o. s.
473 01 Radvanec 3